преса

Автор: Аліна Небельмес
Видання: Zaxid.net

Міські акценти

«Книжкове» розслідування
http://pda.zaxidnet.ru/article/20173/
18.07.2008

Процедура поповнення бібліотечного фонду міських бібліотек Львова знову змінилася. Розпорядником коштів, які підуть на оновлення книгофондів, цьогоріч є управління культури і туризму, а не посередники. Нова процедура закупівлі книг спричинила у Львові конфлікт.

Чи виграли від зміненого порядку закупівлі книг бібліотеки? Чи книги, які закуповуватимуться, потрібні бібліотекам? Як саме проходив процес визначення «потрібних» книг? Чому розгорівся конфлікт між управлінням культури та посередниками-книгорозповсюджувачами? Відповіді на ці питання - у розслідуванні ZAXID.NET.

Історія конфлікту

Ще рік тому проводилися тендери серед книжкових фірм, переможець тендеру проводив закупівлю. У зв'язку з тим, що закупівлею книг зайнялося управління культури, - посередники залишилися без державних коштів. Тепер представники книжкових фірм запевнюють, що управління закуповує книги за дорожчою ціною, аніж є у їхніх фірмах. Окрім того, у різних ЗМІ подають інформацію, що при закупівлі книг управління не цікавилося думкою бібліотекарів, книги пропонують закупити не ті, які справді потрібні бібліотеці, зокрема бібліотекам катастрофічно бракує української літературної класики.



Виділені кошти

Передусім, варто нагадати, що цього року з міського бюджету було виділено окремо кошти на закупівлю книг у бібліотеки львівських шкіл та у міські бібліотеки. За словами начальника управління освіти ЛМР Надії Оксенчук, наразі у школах проведено анкетування аби з'ясувати, які книги бажають бачити в бібліотеці і які потрібні шкільному бібліофонду. Згодом проведуть закупівлю потрібних книг.

«Цього року на закупівлю книг у 40 міських бібліотек із міського бюджету виділено 531 тис. грн. У порівнянні з минулими роками це значно більша сума. Вперше розпорядником коштів виступає управління культури міськради. Книги будуть закуповуватися у три етапи. Перший етап відбувся минулого тижня, другий етап буде під час Форуму видавців у Львові (саме на Форум друкується велика кількість нових книг), а третій етап - приблизно у листопаді (саме тоді з'являються книги, які не «встигли» до Форуму видавців), - зазначив начальник управління культури та туризму Львівської міської ради Андрій Сидор. - Ми пішли напряму до видавництв (раніше існувала система, яка працювала через посередника), попросили у них прайси (які книжки, якого року, яка ціна), які передали бібліотеками. Ті, в свою чергу, визначили, які книги вони б хотіли отримати».

Ці слова підтвердили директор Центральної бібліотечної системи для дітей м. Львова Валентина Галушко та заступник директора ЦБС для дорослих м. Львова Світлана Козій.

«Поповнення фондів у бібліотеці відбувається, в основному, за бюджетні кошти, також долучаються меценати. Щороку з міськбюджету виділяється певна сума коштів, за які купуються нові книги. У кожній філії Центральної бібліотечної системи, а таких є 17, є відділ обробки та укомплектування, який займається вивченням шкільної програми, попиту видавництв, проводить анкетування серед читачів - це все дає нам відповіді на запитання, скільки і яких книг потрібно тій чи іншій бібліотеці. Цей процес є безперервним, а не раз на рік чи на півроку», - запевнила Валентина Галушко.

Чого бракує бібліофондам?

Окрім постійного моніторингу попиту, про який згадувала Валентина Галушко, свій власний моніторинг затребуваної літератури проводить кожна бібліотека.

«У «зошиті незадоволеного попиту» ми вписуємо книги, яких у нас нема, а про них запитуються діти. Є також картотека, куди вносять назву книги чи серію, які хочуть почитати», - зізналася завідувач бібліотеки-філіалу №13 ЦБС для дітей м. Львова Марія Майкут.

«Яких книг бракує бібліотекам? Сучасної довідкової літератури, «комп'ютерних» книг українською мовою - але такої літератури загалом мало друкують в Україні. Також нам бракує україномовної світової літератури, яка у нас є російською мовою, а читачі хочуть читати і просять ці книги українською. Загалом бібліотеки укомплектовані за старих шкільних програм, і часто ми відчуваємо потребу у певних творах українських класиків, наприклад - «Волинь» Уласа Самчука, твори Лесі Українки є загалом, але «Боярині» бракує», - зазначила завідувач методико-бібліографічним відділенням ЦБС для дорослих м. Львова Галина Буляк.

Загалом бібліотекарі скаржилися на те, що українська класика в бібліотеках - 30-40-річної давнини. «Деякі книги «зачитані до дір», це стосується авторів-класиків. Таким книгам є по 30-40 років. Видавництва практично їх не перевидають, хіба досить недавно за це взялося «Фоліо», - зазначила Марія Майкут. - Ми, мабуть, єдина бібліотека, якій дуже серйозно допомогли меценати. Компанія «Київстар» у 2005 році запропонувала зробити ремонт у бібліотеці та закупити книги. Потім ми ще двічі зверталися до Компанії і вони нам не відмовили, зокрема, ми швидко зреагували на з'яву на прилавках шостої частини про Гаррі Поттера. Це дуже важливо для бібліотек - швидке реагування на книгу-новинку. Серед мрій щодо бібліотечної справи є побажання постійного поповнення книжкового фонду та швидке реагування на новинки видавництв, адже діти, коли бачать у книгарнях нову книгу, вони її хочуть читати вже, а не за рік, коли бажання прочитати саме ту «новинку» спадає».



Бібліотека - ? - видавництво

«Років чотири тому бібліотеки самі укомплектовували свої фонди, - запевнила заступник директора ЦБС для дорослих м. Львова Світлана Козій. - Ми напряму зверталися до видавництв, книгарень - закуповували необхідну літературу (першочергової необхідності, звичайно). Пізніше міською владою були введені тендери, тобто фірма, що вигравала конкурс-тендер, закуповувала бібліотекам книги. Ми не могли впливати на цей процес теж. Так було три роки. Цього року ще інша система - книги закуповує міська рада окремо для шкільних бібліотек, і окремо для міських бібліотек, аби книги «не дублювалися». Також таким чином хочуть підтримати львівські видавництва, відтак, на перший транш книг, які закуплять у бібліотеки (а дорослих філій у нас - 22), будуть книги суто з львівських видавництв».

Як запевнила Галина Буляк, у прямій співпраці між бібліотекою і видавництвом був і свій плюс: «Раніше, коли бібліотеки напряму співпрацювали з видавництвами, ті, в свою чергу, - дарували по одному примірнику книги нашій бібліотечній системі. З інших філій бібліотек приходили бібліотекарі і могли переглянути книгу, замовити кілька примірників на свою філію. Все-таки коли тримаєш і гортаєш книгу - це інше, аніж читаєш анотацію до неї. Навіть якщо ми не замовляли більше примірників цієї книги, один екземпляр залишався у нас».

«Ми звернулися практично до усіх львівських видавництв. Праця напряму з видавництвами зменшує грошові затрати, адже книги у посередника апріорі не можуть бути дешевшими, аніж книги у видавництва», - наголосив А.Сидор.

За словами виконавчого директора видавництва «Кальварія» Юрія Сокирка, справді, представники міської ради звернулися до видавництва щодо прайс-листів українських книг. «Зараз ми співпрацюємо», - додав він.



Кульмінація

У попередні роки, коли проходили тендери серед книжкових фірм на закупівлю книжок, ТзОВ «Книжкові джерела» (директор - Ватуляк Михайло), ТОВ «Книгообрій» (директор - Ватуляк Катерина) та інші брали в них участь, а пізніше закуповували книги для бібліотек. Ці книжкові фірми мали можливість заробляти (звичайна ринкова економка). З новим «віянням», коли не стало тендерів, державні кошти і можливість стабільного заробітку оминула їх.

Як запевнює М.Ватуляк з посиланням на кількох бібліотекарів, коли від міської ради прийшли списки пропонованих книг, то чиновники наполягали на обранні тих чи інших видань.

«Чи потрібні саме ці книги бібліотекам? Ще кілька десятків примірників тієї ж книги, яку вони вже мають. Принаймні бібліотекарі, які звернулися до мене з паперами, де написано, наприклад, що вони вже мають 135 примірників книги «Таємниці міста Лева», а міська рада наполягає на придбанні ще 50 примірників, - передає слова бібліотекарів директор ТзОВ «Книжкові джерела», голова Асоціації книговидавців і книгорозповсюджувачів Львівщини Михайло Ватуляк. - Причому ціна за один примірник, як зазначено у цих паперах, - 35 гривень, а я пропонував ще в квітні міській раді цю книгу по 30 грн».

Тут варто трошки зупинитися. По-перше, або М.Ватуляк спеціально нагнітає ситуацію із підвищеною ціною, за якою міське управління культури має придбати цю книгу, або, по-друге, оперує не останніми даними щодо закупівлі цієї книги, оскільки в документації, завіреній начальником управління культури А.Сидором, ця книга коштує для міських бібліотек 29 грн.

«Також бібліотекарі скаржилися, що міське управління культури їх «нагинало», і якщо так піде далі, то вони, незважаючи на те, що їм пригрозили звільненням, прийдуть на ТБ і розкажуть все, що робилося», - продовжив М. Ватуляк.

Коли автор спілкувалася з бібліотекарями філій ЦБС для дітей і дорослих, від них не чула жодного натяку на якийсь «примус» щодо тої чи іншої книги, навпаки - усі запевнили, що з прайс-листів видавництв вони самі вибирали книги.

Щодо цінової політики. Під час спілкування з виконавчим директором «Кальварії» Юрієм Сокирком, запитала, чи може фірма-посередник ставити ціну на книгу меншу, аніж видавництво. «Хіба за тих умов, якщо книги були куплені у видавництва рік-два тому за нижчими цінами, і до цього часу не розкупилися. Але мова може йти про 2-4 книги, не про десятки», - запевнив Юрій Сокирко.



Перевіряю. Роблю



...два телефонні дзвінки

Телефоную на ТзОВ «Книгообрій», кажу, що моє підприємство планує закупити 50 примірників книги «Таємниці міста Лева» (видавництво «Аверс», цю книгу планує купити управління культури для міських бібліотек).

- За якою ціною ви її можете продати?

- 35 грн її роздрібна ціна, якщо ви купуєте книги більш, ніж на 500 грн, то у вас буде знижка 10%, тобто ця книга коштуватиме 31,50, (нагадаю, що М. Ватуляк, запевнив, що у його фірмі книга коштує 30 грн) - зазначив приємний жіночий голос на тому кінці дроту.

У видавництві «Аверс» мене запевнили, якщо з передоплатою, то 50 примірників «Таємниці міста Лева» коштуватимуть на 20% дешевше, тобто - 28 грн одна книга за роздрібної ціни у 35 грн.

Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031







231 авторів
352 видань
86 текстів
2193 статей
66 ліцензій