преса

Автор: Яна Маркевич
Видання: Друг читача, портал

Машиною часу

http://vsiknygy.net.ua/index.php?module=review&id=314

Василь Кожелянко Срібний павук: Роман. — Л: Кальварія, 2004. — 160 с.

Допитливе і марнославне людство завжди прагнуло осягнути речі неможливі. І досі часові подорожі є предметом палких мрій. Фантазуючи кількасот років, ми, схоже, не помітили: машина часу вже є, і не одна. Приміром, якісно зроблені фільми та книги. Новий роман Василя Кожелянка «Срібний павук» — зразок саме такого продукту.
На перший погляд, маємо типовий ретро-детектив, основою сюжетної лінії якого є пригоди двох суперкрутих детективів із передвоєнних Чернівців. Стилістика навіть трохи чейзівська: купа мняса, стрілянини, бійок та розкритих справ — і все страшенно адреналінно. Звісно, все це присмачено історією двох кохань і одного не-кохання — одним словом, типовим любовним трикутником. А тло любові і розборок, як і в інших альтернативноісторичних творах Кожелянка, геополітичне – напружена міжнародна ситуація.
Але жанр творіння Василя Кожелянка є значно ширшим і глибшим, ніж просто «ретро-детектив». Часопростір «Срібного павука» не обмежу­ється суто передвоєнними Чернівцями. Містична інтрига детективних подій сягає початку прийнятого у нас літочислення. Саме тоді один молодик зрадив свого Учителя, віддавши його до рук катів — на нестерпні муки і повільну смерть. А за своє діяння отримав солідну, як на ті часи, винагороду — тридцять срібних тетрадрахм. Відтоді ординарні монети, «освячені» зрадою і смертю, перетворилися на потужний амулет — предмет кривавих розборок фанатичних окультних сект.
Тож не дивно, що ці гроші, що давно вийшли з обігу, мають своє власне життя з безліччю пригод і подорожей. Читачу дано побачити все пережите ними, здійснивши мандрівку протягом двох останніх тисяч років історії із зупинками на найцікавіших і найзнаменніших моментах: побувати серед санкюлотів Великої французької революції в день штурму Бастилії, потусуватися серед татарської орди, стати свідками вбивства знаменитого багдадського вченого і навіть – розкаяння біблейського Іуди Іскаріота.
Не можна не відзначити сумлінності Василя Кожелянка, котрий спеціально для написання «Срібного павука» перекопав-опрацював в архівах кипу рідкісних і маловідомих видань. Саме завдяки його роботі сюжет ретро-детективної частини роману блискуче вписується у побут і історичну канву Чернівців 1939-го року. Занурення в цей химерний світ — абсолютне. Ми можемо франтувато одягатися відповідно до моди тих часів, тусуватися в найліпших чернівецьких ресторанах і деґустувати в них фірмові страви та напої, кататися на фірах й у фіятах-622, сперечатися про переваги-недоліки «совіцького соціялізму» і німецького нацизму, можемо навіть вивчити «чисту чернівецьку мову», себто гармонійну суміш німецької, української і румунської з домішками польських та єврейських слів та ідіом. Соковито-хамелеонний стиль творця української альтернативної історії Василя Кожелянка слугує читачам пречудовим транспортом для подорожей у часі.
Інтригою ж до останку залишиться назва роману — «Срібний павук», — вона розкриється лише на останній сторінці книги.

Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031







231 авторів
352 видань
86 текстів
2193 статей
66 ліцензій