преса

Автор: Дарина ЧЕРВОНЕНКО
Видання: Друг читача, портал

Фантоми втрачених почуттів

http://vsiknygy.net.ua/index.php?module=review&id=329

Станіслав Лем Соляріс. – Л.: Кальварія, 2005. – 200 с.

Такі книги, як «Соляріс» Стані­слава Лема, існують для того, аби, прочитавши їх один раз, перечитувати знову і знову. І кожного разу, перегортаючи останню сторінку, відчувати жаль, що книга вже прочитана. Бо у ній під несподіваним кутом зору і трагічно зображені найкращі людські почуття – кохання та дружба. Байдуже, що трагедія цих почуттів розвивається на тлі далекої планети, яка знаходиться за безліч галактик від знайомого світу і пульсує прихованим та незрозумілим для людини життям.

Тим, хто колись читав цей роман, сюжет нагадувати не потрібно, бо він надовго, якщо не на завжди, врізається у пам’ять. Молодий дослідник прилітає на загадкову планету Соля­ріс, щодо способу розвитку якої не можуть дійти єдиної думки цілі покоління вчених. На планеті на нього чекає не зовсім радісна зустріч із колегами, які віддають перевагу усамітненню у своїх каютах. За дверима кают, схоже, щось приховують. Це «щось» настільки мучить і завдає сорому дослідникам, що вони готові на все, аби не допустити сторонніх до своєї таємниці.

Сенс дивної поведінки колег
стає зрозумілим пізніше, коли сам головний герой стикається з власним «гостем». Зустріч настільки несподівана і навіть обурливо непристойна, що залишається єдиний вихід – позбутися чужинця. «Гість» – повна копія втраченої з власної вини, доведеної до самогубства коханої дівчини – повільно і ненав’язливо займає місце у житті головного героя. Єдине, чого вона просить, – це постійної уваги і перебування поруч. Дослідникові зрозуміло, що «гість» – лише фантом, проекція його власних спогадів, зумисне створена планетою, аби вступити в контакт з ученими. Усе було б добре, але фантом викликає таку саму любов, як у минулому – жива людина…

Тож «Соляріс» – це історія про кохання і його втрату на тлі невідомого й ворожого світу. Із цієї точки зору роман скоріше схожий на філософський роздум, аніж на традиційну фантастику. На Землі трапляються мільйони історій трагічного кохання – але ніхто не може зустрітися з коханою людиною, яка вже давно померла, і переосмислити стосунки з нею. Важко дійти однозначного висновку, на що натякає Лем, можливо, йдеться про зустріч у потойбічному світі і розплату за провину в земному житті. Соляріс і справді схожа на мислячу істоту із власною волею. Ця планета – деміург, спроможний створювати найрізноманітніші форми життя, і цим подібний до божества. Проте божества язичницького – адже Соляріс, здається, абсолютно байдужа до людських почуттів, а уся її творчість є не більше ніж безглуздим жорстоким експериментом.

Окремі слова хотілося б сказати про якість українського перекладу роману. Автор, Станіслав Лем, пише дуже складно: у деяких місцях вдається до громіздких наукових термінів, у інших епізодах наводить цілі великі цитати із творів вигаданих фізиків та дослідників космосу, раз у раз оздоблює твір розлогими описами видозмін, які відбуваються з незбагненною планетою. Однак цілісний, яскравий та плавний переклад дозволяє прочитати роман, як кажуть, на одному диханні. І тим приємніше буде колись знову повернутися до його перечитування…

Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930







231 авторів
352 видань
86 текстів
2193 статей
66 ліцензій