преса

Автор: Олексій Демченко
Видання: «Інформаційний портал «Точка літературного кипіння

Людинець

http://www.tochka.org.ua/view.php?uid=&view=text&id=858


„Людинець” – чергова „дефіляда” від Василя Кожелянка. Визначити жанр цього твору надзвичайно важко. Авторське визначення „роман” є досить умовним. Більше навіть підходить визначення „збірка оповідань”. Твір складається з 17 епізодів, які поєднані між собою деякими спільними персонажами та наскрізним „україноцентризмом”. Він тут усюди. Можна сказати, що усі утаємничені, хто точно знає, що саме Україна є центром не лише Європи, а й усього світу (а може навіть й Всесвіту) отримали ще один літературний маніфест.

Сама назва „Людинець” розшифровується автором як „звіринець для людей”. І якщо вдаватися до таких високих категорій, як „художній простір” роману, то це такий собі „Людинець пана Бога”, в центрі якого, звичайно ж, рідна Україна.

У романі можна знайти величезну кількість пародій на суспільних діячів, як нещодавнього минулого, так і сьогодення. Деякі пізнаються одразу, інші - так і залишаються незрозумілими. Яскраво змальованою постає столична богема, включно, навіть й самим автором, який в одному з епізодів розповідає героєві про свій попередній роман.

Є тут й елементи фантастики, побудовані в жанрі пародії на американські блокбастери де відчайдушний американський герой рятує всесвіт (і навіть недоумкуватих європейців – може і вони ще й колись на щось згодяться) від страшенної космічної загрози. Тільки от герой вже не якийсь там „янкі”, а мужній генерал Військово-Космічних сил України...

Характерною рисою є універсалізм роману: його можна читати у вільний час, без особливого напруження, зупиняючись хіба що на особливо вдалих приколах від Кожелянка, а можна шукати підтекст, якого також вистачає. І тоді можна докопатися навіть до критики деяких утопічних моделей державотворення... Але наврядче тут варто заглиблюватися у цю тему. Нехай краще ті, хто мають таке бажання, зроблять це самостійно.

Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930







231 авторів
352 видань
86 текстів
2193 статей
66 ліцензій