преса

Автор: Ірина Гук
Видання: Без цензури, газета

Пригоди «Маленького принца»

12 липня 2006

http://bezcenzury.com.ua/ua/archive/7247/facts/7281.html


Перший законний український примірник «Маленького принца» Антуана де Сент-Екзюпері з’явився в книгарнях у вересні минулого року, виданий у «Кальварії». Раніше жодне вітчизняне видавництво не мало прав на друк твору. Попри це, у книгарнях – купа піратських примірників «Принца». «Кальварія» вирішила захищати свої авторські права. Її головний редактор Петро Мацкевич та PR-директор Ксенія Сладкевич розповіли про процес залагодження непорозумінь із низкою українських видавництв.
Повага до авторських прав та врегулювання відповідних питань на законодавчому рівні – наша постійна «двійка», яку ледь не щороку ставлять Україні численні міжнародні організації. Та й не треба бути експертом, щоб оцінити обсяги піратського культурного виробництва в державі. Адже найбільший в Україні ринок видавничих та аудіовізуальних товарів – київська Петрівка – то національний заповідник інтелектуального піратства. Найчастіше наголошують на проблемі неліцензійних компакт-дисків, але книжкові видавництва потерпають від нелегальної продукції не менше.
Боротися за свої авторські права на видання «Маленького принца» Сент-Екзюпері українською мовою «Кальварія» вирішила восени 2005 року. Видавництво звернулося з офіційними листами-попередженнями до «Фоліо», «Школи», «Махаону-Україна», «Світу», «Веселки» «Навчальної книги Богдан», «Підручників та посібників» та інших із вимогою мирно вирішити за столом переговорів, що робити з купою незаконно виданих «Маленьких принців». «Кальварія», згідно з угодою із французьким видавництвом «Галімар», має виняткові права на видання, розмноження, розповсюдження та продаж твору Антуана де Сент-Екзюпері в Україні до 2014 року (книжка не є суспільним надбанням навіть на батьківщині автора!). Більшість вітчизняних видавництв, яких офіційно про це повідомили, належним чином поставилися до авторських прав «Кальварії». Але готовність виправити свою юридичну недолугість досі не підтвердили «Веселка», тернопільські «Підручники та посібники» й «Навчальна книга Богдан». Ці видавництва випробовують терпіння «Кальварії», яка поки що не звертається до суду. Якщо ж вітчизняну Феміду таки потривожать, то порушникам авторських прав загрожують величезні штрафи й кримінальне покарання.
На сьогодні авторські права в Україні головним чином захищає Закон «Про авторське право і суміжні права». Можна вважати його суперечливим або недопрацьованим. Але проблема криється не так у юридичних формулюваннях, як у небажанні звертати увагу на поняття «авторське право». Порозуміння «Кальварії» з більшістю видавництв засвідчує, що цивілізований поступ у цьому напрямку, принаймні у книговидавничій галузі, можливий.

Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930







231 авторів
352 видань
86 текстів
2193 статей
66 ліцензій