преса

Автор: Катерина Холод
Видання: Друг читача, портал

Трохи кохання у зоні ЧАЕС

Руслан Горовий. Ген воїна : оповідання, повісті. – Л. : Кальварія, 2014. – 160 с.

Обкладинка та назва цієї збірки наштовхує на думку про радикальний зміст. Але попри ці підозри, «Ген воїна» аж ніяк не книжка з войовничо-агресивними мотивами. Безперечно вона містить і злободенну політичну тематику, і криваві вбивства. Але письменник Горовий навіть у цій книжці примудрився створити легку суміш кохання, ризику та війни, яка може зацікавити багатьох читачів.

Збірка стартує з маленького оповідання «Нижче неба», в якому жваво описується контраст бурхливих снів і не менш бурхливої дійсності, що поглинула головного героя Славка. Він брав активну участь у майданівських подіях, і ось, не встиг відпочити, як з’явилося нове випробування – АТО. «Це вже справжня війна, синку. Майдан був лише квіточками. А наразі – ягідки», – сказав командир Славка. Тож відважний Славко, як і інші громадяни України, опинився у вирі жахливих подій, і його молодій дружині Яні залишається лише молитися, аби він повернувся живий з військової операції.

Другий твір надзвичайно миролюбивий. Ніяких війн, молитов, смертей та передчуття, що Апокаліпсис локалізувався в Україні. «Переїзд» – це одне-єдине життя сільського хлопця Євгена, якому 23 роки, і він не з тих, хто сумнівається. Євген з тих людей, що діє, патріотів своєї малої батьківщини – села Підлипки. Живе за принципом «Треба ж перед тим, як побачити чужі краї, роздивитися свій». І цей простий принцип хоче прищепити своїй любові – киянці Жені. Фінал у цього експерименту залишається відкритим, але з голлівудським натяком на хепі-енд.

Зовсім інша історія у «Буенос Діас, Чіка». Герой цієї повісті Сергій терміново їде на Кубу, щоб врятувати свою сестру Оксану, яка зникла за дивних обставин. Згодом виявилося, що «на Кубі є все: ром, сигари, дешеві й не дуже, проститутки, героїн та морепродукти». Але крім цих звабливих факторів існує ще деяка загрозлива таємниця, що ось-ось відкриється для відчайдушного Сергія. І обернеться для нього і його сестри Оксани чимось катастрофічним. «Буенос Діас, Чіка» – це ще не трилер, але щось близьке до нього. У будь-якому разі, екстремальні події на так званому острові Свободи – неабияка екзотика. Особливо для головного героя, який щойно побачив кубинський соціалізм і після цього нібито має померти. Майже по Хемінгуею.

Вінець книжки – це повість «Ген воїна». Події відбуваються в наші часи, у зоні відчуження. «ЧАЕС» – саме слово як Дамоклів меч висить над всім твором. Таємна операція на півночі України, напружені стосунки СБУ і ФСБ, загадкова дівчина Марічка і дід Василь, якій допомагає цій дивачці у її таємній справі. Твір доволі динамічний, тож читач буде спостерігати за ризикованими і секретними переміщеннями людей по селах та містах, які поступово руйнуються, майже 30 років після Чорнобильської аварії. Окрім красномовних деталей, у творі багато банальних, але актуальних висновків: «Будь-яка влада, у будь-якій країні і у будь-які часи спрямовує всі сили на те, щоб утримати свої позиції. Про це свідчить уся історія Землі».

Що ж таке насправді легендарний «ген воїна», викривається лише в кінці повісті. Це риса притаманна Ноmo Sapiens, чи то природній відбір, чи то нестримне бажання конкурувати і нищити ворога: «Темна натура, або «ген воїна» таки передавався з поколінням до покоління. Війни за їжу, потім за територію, потім за владу». Цю болючу «генетичну» тему Руслан Горовий змастив медом забороненого кохання, яке неодмінно мало трапитися навіть у творі, де змови та катастрофи змальовані спокійно, без зайвих хвилювань.

«Друг читача»

Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930230 авторів
351 видань
86 текстів
2193 статей
66 ліцензій