преса

Видання: «Портал Ukraine-in»

Любомир Дереш - обличчя сучасної літератури

http://ukraine.ui.ua/ua/ukrainskaya-literatura/lyubko-deresh

Сучасна українська література представлена цілою плеядою цікавих авторів, що працюють у різних літературних жанрах. Серед них яскравою зіркою мерехтить Любомир Дереш, 29-річний (2013) прозаїк і публіцист.

Львів'янин, а точніше уродженець невеликого міста Пустомити Львівської області, закінчив місцеву середню школу №2, а потім Львівський фізико-математичний ліцей і економічний факультет за спеціальністю «Облік і аудит» у Львівському університеті. Літератор-вундеркінд написав свій перший твір ще в школі, а видав свій перший роман у віці 18 років. Роман «Культ» першими побачили читачі журналу «Четвер» у 2002 році, а слідом був опублікований роман «Поклоніння ящірці», хоч він і був написаний раніше «Культу». Його перша видана робота була представлена трьома роками пізніше на Лейпцизькому книжковому ярмарку - другий в Європі за величиною книжковий ярмарок після Франкфуртської. Цікаво, що ярмарок книг в Лейпцігу (Німеччина) була організована ще в XVII столітті. У 2005 році Любко Дереш видав роман «Архе», ще через рік - «Намір!», а в 2007 - «Трохи пітьми (на краю світу)». Переклад роману «Трохи пітьми» на російську мову був здійснений тільки в 2009 році. Примітно, що книги цього автора переводяться на кілька європейських мов і користуються попитом за кордоном. Зокрема, в Німеччині, Італії, Польщі, Сербії, Франції та ряді інших країн. Останні роботи Любко Дереша - «Трициліндровий двигун любові» (2009) і «Голова Якова» (2012). Над «Головою Якова» романіст працював п'ять років, і його перша назва було «Як стати Богом і не заплакати».

Незвичайну популярність автору серед сучасників забезпечили герої його романів - підлітки. Однак Дереш пише не тільки про них, а й передає їх історії, часто загорнуті в упаковку містичних подій. У них читач знайде для себе любов і наркотики, а хтось - наркотики і любов. Незважаючи на це, сам письменник не тільки не вживає наркотиків, але також не має найпоширеніших в наші дні шкідливих звичок - розпивання алкогольних напоїв і паління. Чого не скажеш про героїв його книг. Нерідко підлітки розповідають про свої враження, пережитих ними у стані наркотичного сп'яніння.

Роман «Культ» - пригодницький детектив з елементами містики і жахів. Люди, що прочитали книгу, знаходять в оповіданні легкість, доступність і жах, властивий роботам майстра такого жанру Стівена Кінга. У оповіданні студент-біолог відправляється на практику в місто Мідні Буки, де закохується у свою ученицю, що відповідає йому взаємністю і розділяє його пристрасть до біології. Вона - неформал і аутсайдер, з яким не хочуть мати нічого спільного її однокласники. Лиходієм ж є шкільний сторож, який, як виявляється, - посланник якихось сил Зла, зберігач стародавньої бібліотеки, бажаючий за допомогою епідемії в школі домогтися своєї мети. Герої відправляються коридорами снів і свідомості, намагаючись дізнатися природу загадкового сторожа, а паралельно дізнаються багато незвіданого про світ і його пристрій. Роман часто характеризують як pulp-fiction (бульварне чтиво) або фентезі, проте він націлений на широку аудиторію, і, як виявилося, аудиторія прийняла такий формат спілкування з автором. Читач познайомиться з театром абсурду, шкільним фольклором, тваринною хіттю, деякими віруваннями, з «приходом укурків». Безліч алюзій у романі помітні тільки з певного ракурсу. Учитель побачить одне, водій - інше, школяр - третя, представник субкультури - четверте, а шанувальники Карлоса Кастанеди і Самюеля Бекета побачать щось, ведене тільки їм. І саме ці «таємні знаки» змушують перечитувати історію знову, нібито читач грає в гру «знайди 10 відмінностей».

Скептики писали, що успіх «Культу» - випадковість, і блискавка не вдаряє в одне дерево двічі. З одного боку, їх можна зрозуміти - «Четвер» є стартовим майданчиком для багатьох початківців-письменників. Про одних забувають вже до наступного випуску, про інших трохи пізніше. Однак Любомир Дереш довів, що успіх його твору - не випадковість. Його наступна робота, що продовжила тему любові і романтики «Культу», змусила критиків в черговий раз задатися питанням: талант - це божественний дар чи підступи диявола?

У якійсь мірі «Поклоніння ящірці» можна злічити продовженням першої виданої Дерешем книги, тому що вона також є пригодницькою містичною історією, дії якої відбуваються в тому ж місті неподалік Львова Мідні Буки - постійний топонім романів письменника. Головні герої - група хіпі, які вирішили помститися скінхеду, що знущався над ними і намагався зґвалтувати героїню роману. Іронія письменника полягає не тільки в тому, що герої таких оповідань уникли відповідальності за скоєне, але і - найголовніше - у тому, що молоді люди, поборники добра, уникли мук совісті. Моралізаторство, яким грішить чи не кожен поп-продукт, висміюється Дерешем. Несподівано для трилера добро виявляється з кулаками і безапеляційно торжествує, чого, до слова, не сталося в «Культі».


Один з відомих прийомів автора - другорядні або навіть епізодичні персонажі однієї історії нерідко стають головними героями іншої. Так було з першими двома романами, так сталося і з романом «Намір!», де головний герой - простий шестикласник з феноменальною пам'яттю, що опинився між молотом і ковадлом - між неформалами і сільськими злочинцями, до банди яких відносився убитий з «Поклоніння ящірці». Сам же хлопець, котрий не вважає, що його дар зобов'язаний служити людству тільки тому що він є, любить посперечатися сам з собою - з внутрішніми «демонами» і «янголами» в дусі Венедикта Єрофєєва, автора і героя легендарної повісті «Москва-Петушки».

Роман «Архе» в подробицях розкриває романтично-наркотичну тему. Асоціативно таке назва відсилає до чогось дуже древньому. Наприклад, до бажання себе розважити. Насправді словом «архе», або також «плазма», називається суміш декількох видів медичних препаратів, що викликає галюцинації. «Архе» розповідає в іронічній і дотепній формі про популярну у наш час «теорію змови» як про явище. Головному герою уві сні приходить суть однієї з таких «змов», однак його «лобістами» виступають не банкіри, не політики і навіть не чаклуни, а якісь могутні сутності, які грають зі світом за власним бажанням. Цікаво, що безглуздість ситуації і боротьби з нею розгортається у свідомості молодих людей, які збираються в напівзруйнованих будівлях сучасного Львова. При всьому при цьому сюжет книги - динамічна подорож по місту-лабіринту, з цілою низкою пригод, які мають аж ніяк нетривіальні розв'язки. Цікаво також, що книга написана з використанням лексикону сучасних культур і субкультур, що полегшує занурення читача в середу, а молодь її сприймає, як частину свого життя.

Твір «Трохи пітьми (на краю світу)» для ряду читачів став незабутнім досвідом. Сюжет розповідає про фестиваль невдалих самогубців в Карпатах. Гострота твори у тому, що люди, які не зуміли з першого разу покінчити з собою або поки що не зважилися на це, напевно обірвуть свій життєвий шлях, якщо не знайдуть відповіді на запитання: у чому ж сенс їхнього життя? Що стало причинами їх нинішнього положення, що - альтернатива? Виявляється, якщо людина молода, це не означає, що вона здатна тільки однієї своєю енергією та ентузіазмом вирішити всі проблеми світу, що навис над ним. Представники багатьох субкультур зібралися в одному місці заради того, щоб вирішити - чи закінчиться книга масовим суїцидом? Шестеро героїв роману погоджуються на сумнівний експеримент - зцілення за допомогою шаманського ритуалу. Як і будь-яке сумнівне підприємство, ризики лякаючі навіть для самовбивць.

Роман Любка Дереша «Голова Якова (алхімічна комедія)» можна вважати своєрідним підсумком життя українського суспільства у новітній історії - у період незалежності країни. У ній читач зможе дізнатися про популярні тренди, про нові релігійні течії, про історію політичних рішень та розвитку музики, про захоплення українцями східними духовними школами, про сучасну журналістику і про багато іншого. Незважаючи на всю сатиру (а особливо «дісталося» поколінню автора, «тим, кому до 30»), Європа побачила сотні рецензій по книзі, а її основний читач - та молодь, яка «збирала новини про апокаліпсис, а потім пила пиво в нічних клубах», і її представники є «цитатами і складаються з лапок умовностей». Головні персонажі - брати, які приїхали «підкоряти Київ», один з яких «композитор від Бога». Брат пропонує композитору написати гімн до «Євро-2012», проте деякі темні сили, які насправді стоять за замовленням, впевнені, що молоде дарування створить пролог до Апокаліпсису. Погодившись, Яків стає в'язнем власного будинку, де його компанія - два брати, чотири музи і злий геній. Композитора відвідують різні бачення, містичні істоти терзають його розум, але композитор противиться взятому на себе без розуміння рокові. Фінал цієї історії кожен читач напише для себе сам, розмірковуючи на тему, чи може Добро залишатися Добром, коли сотворить велике Зло.

Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031







231 авторів
352 видань
86 текстів
2193 статей
66 ліцензій