преса

Автор: Синицька Олена
Видання: E-MOTION, Інтернет-видання

Любко Дереш «Культ»

http://www.e-motion.com.ua/issue59/books/roof/Ljubko_Deresh_Kult.html

Выпуск 59 (04.05.2006)

Даєш кожній країні по юному автору-вундеркінду, вродливому та свіжому підлітку! Країна чекала на такого героя — і ось, врешті, маємо. Що б не казали критики, Любко Дереш — неоднозначна й важлива постать у сучасній українській літературі. Він одним із перших почав писати романи для широкого загалу, у той час як явище масової літератури ще лишалось чужим на українських теренах як таке. Юний служитель слову намагається писати щось на кшталт “просто, але не занадто”, і в той же час дає силу силенну знаків-символів, розгадати які може лише посвячений. Але все по порядку.
До Мідних Бук, що неподалік від Львова, приїжджає молодий викладач біології Юрко Банзай. З перших сторінок він переживає перевтілення із незалежної особистості на частину мікрокосму, ім’я якому — школа. Окреме угруповання із власними законами та дійовими особами стає новим середовищем існування. Діма “психо-холог”, директор Андрій Ярославович, вчителька світової культури Держислава Черевуха — список можна довго продовжувати, на щастя, колоритними викладацькими особистостями природа “Шкуру Оленя” (міднобуківський коледж) щедро нагородила. Четверо друзів у складі власне Банзая, Семпльованого, Малаялама і Дарці Борхес шукають правди в науці, аж поки не виявляється, що на Юрка Банзая у коледжі чекають уже давно. І не лише “жертви абортів, яких чомусь звикли так ласкаво називати учнями”. Один із друзів — і є той самий “замикаючий” — той, хто має врятувати світ від напасті на ймення Йоґ-Сотот.
“Культ” — не лише антагоністична оповідь про добро і зло з присмаком сучасності. У романі недоліки з точки зору класичної літературної традиції здатні непомітно перетворитися на переваги, і навпаки. Дереш намагається максимально наситити роман, поєднуючи красиву історію кохання юного вчителя до однієї зі своїх підопічних із транс-персональними мандрівками магічно-фантазійними світами й інтерпретацією сновидінь.
“Вся та метушня — вона нічого не означає. Єдине, що має значення, що повинно мати значення, — це любов. Вона врятує світ, в кінцевому результаті. Бо якщо це не так, то й Кафка — звичайнісінький сухотник, і Гендрикс — простий собі ніґґер з гітарою, і джєз тоді не джєз, а так собі — трелькання на піаніні… Вона просто мусить врятувати всіх нас. Не краса. Не секс. Не пристрасть. Не гроші. Не надія і точно не політика. Світ врятує любов”. Живими після двобою зі страхітливим Йоґ-Сототом лишаються ті двоє, чиїм культом стало служіння коханню. Чи живими? Певно, що так, проте мешкатимуть вони тепер у трохи іншому, альтернативному вимірі. У світі, любовно створеному і омріяному Дерешем, із власними законами та новою ієрархією життєвих цінностей.
Любко Дереш — один з наймолодших авторів модерної української літератури. Хтось критикує його як ще “зеленого” юнака-непрофесіонала, котрий вдало залучився підтримкою грандів рідного писемного слова. Інші співчутливо хлопають по плечу — мовляв, хлопчик ще підросте, розуму набереться, отоді і поговоримо. Тим не менш, досі лишається актуальним читати Дерешові твори, виокремлюючи їх з-поміж іншого пост-модернового літературного мотлоху завдяки неординарності й підлітковій наївності. Раджу почитати, перш ніж складати власне враження.
p.s. А ще радимо почитати інтерв’ю із Любком Дерешем. Буде цікаво. Це точно.

Книгу було люб’язно надано видавництвом “Кальварія”


Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031







231 авторів
352 видань
86 текстів
2193 статей
66 ліцензій