преса

Автор: ІГОР Бондар-Терещенко
Видання: Друг читача, портал

ПОДОРОЖ У НЕБУТТЯ

http://vsiknygy.net.ua/index.php?module=review&id=612

Мірослав Нагач. Вісім чотири. Повість. – Л.: Кальварія, 2005. – 120 с.

Традиційно тексти на кшталт повісті «Вісім чотири» Мірослава Нагача вітаються у нас на сторінках альтернативних видань типу «Четверга». Затим виходять облагородженим друком у «європейських» серіях літературного молодняка у видавництві «Кальварія». Сенсу в них небагато, фабульно вони невибагливі, стилістично — й поготів. Лише й ваги, що вік той молодий, як сказали б класики укрліту. Але з подачі 21-річного автора повісті історія компанії підлітків тягне на прижиттєву небуденність, пошук істини у багні метафізики, розсипання перлів перед свинями.

Словом, захланність власної провінційності герої «Вісім чотири» розганяють завдяки так званим зміненим станам свідомості. Але навряд чи їхній гурток школярів-пофігістів із польського містечка, що й назви йому автор не вигадав, можна вважати за наркоманів. Ольгерт, Ендрю, Кусок, Муко, Тупий та Евзубій просто виживають у цьому багні, яке називається життям. І тому їм «по барабану, як саме цієї ночі звільнитися від цього світу», оскільки невдовзі «все скінчиться дружиною, сім’єю, хатою і впорядкованим рутинним зачарованим колом». Зрештою, бажаний «приход» так само відомо чим завершиться, але можна ж повторити! Наприклад, пошукати грибів, темі яких присвячена мало не вся повість. Вживання грибів відкриває те, що приховано по той бік реальності, що навіть із прозаїчного пікніка робить шалену авантюру. Гриби — то верх бажання, ейфорія і фрустрація, оскільки «вони здорові, а все інше — то змова й корупція». Під «усім іншим» мається на увазі хімічна наркота типу амфетамінів, барбітуратів та інших стимуляторів.

Отже, нашими героями рухає бажання поринути у дивовижний психоделічний світ, повний глюків і трипів. Утім, чи такий він дивовижний? Спочатку все чудово: редукція вимірів, інтенсифікація кольорів, втеча від буденної реальності. Усі довкола такі милі, розумні, високодуховні, ну, справжні майстри риторики, еристики й монологу. А ще ж «марихуана відкриває усе новіші горизонти, розвиває кмітливість, і взагалі, чим більше викуриш, тим розумнішим будеш, а найрозумнішим на світі був Боб Марлі».

Утім, якщо в попередніх поколінь «романтиків» алкоголь не закінчувався, а просто починалося похмілля — невідступне, мов привид комунізму, — то й в нинішнього польського молодняка справи не кращі. Ніби й маємо «приход» після «покуру», але далі йде той самий перманентний депресняк, коли вранці не хочеться вставати і задовбує цілковита безглуздість усього сущого. Наприклад, довколишнього містечкового краєвиду. Що з того, що це Європа, яка тут всуціль центральна, за винятком кількох місцин, наскрізь східних? А туман довкола — «наче Господь Бог цілу ніч димів цигарками»? А несподіваний Курт Комбайн замість Курта Кобейна з неоковирною платівкою «Unpluget», а не «Unplugged» у перекладі «кальварійної» Наталі Чорпіти? А терміни типу «підзорна труба» чи конструкції на кшталт «я розстебнув ширінку й почав мочитися» з-під пера наської перекладачки?

Звісно, у будь-якій «підзор­ній» справі найкращий вихід — не входити. Не пити пива, не курити драпу. Іноді про це варто прочитати у книжці, аби даремно не змінювати власну свідомість на невідь які «приходи» чергової депресії.

Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930







231 авторів
352 видань
86 текстів
2193 статей
66 ліцензій