Тетяна Євсєєва

Між конформізмом і мучеництвом за віру

ISBN: 9789666633524
Класифікатор: Науково-популярна література

Між конформізмом і мучеництвом за віру:
життя та побут православного духовенства України в 20-30-ті роки ХХ ст.

Науково-популярне видання, ілюстрації

Увага дослідників до аналізу повсякденного життя різних верств суспільства є однією з родзинок сучасної історіографії. Адже єдиною сферою життя суспільства, здатною акумулювати різні сфери людського буття, є повсякденність. На її невиразному тлі відбуваються політичні події, складаються особисті долі людей, реалізовуються суспільні проекти. Саме у щоденній практиці кожен член суспільства — пересічний громадянин, політичний чи культурний діяч — виявляє свою сутність, соціалізується з усіма своїми намірами, талантами, знаннями, досвідом. Саме через повсякденне буття кожного індивіда і відбувається апробація та адаптація в масштабах всього суспільства політичних ідей і програм, планів і проектів, задумів і мрій.І саме в повсякденності найдовше живуть наслідки зламів, фізичного, психологічного та економічного терору. А розуміння того, що та як відбувалося на рівні повсякдення, вказує і шляхи подолання цих наслідків. Особливо актуально все сказане у дослідженні 1920-30-х рр. — періоду масового зламу традиційних уявлень і докорінної зміни способу життя.

Ця книжка є спробою показати повсякденне життя православного духовенства України в 1920-30-х рр. у період комуністичної модернізації, яка за допомогою всеохоплюючого терору переформатувала суспільство не лише структурно, але й ментально, значною мірою перетворивши православних християн на атеїстів. Показати повсякденні практики, у які виливався процес переформатування православної свідомості; окреслити на їхньому тлі долі людей, що отримали благодать священства, та їхніх рідних у соціумі, де кожен індивід щодня поставав перед вибором: виконувати чи ігнорувати десять заповідей? Зрештою підійти до осмислення: яким було їхнє повсякденне життя в катастрофі?

У книзі йдеться про повсякденне життя православного кліру у період становлення комунізму в Україні, коли традиційне суспільство, як уособлення цивілізаційного досвіду, зазнало цілеспрямованого переформатування та «відливання» наново відповідно до доктрини, що є лише викладеною на папері мрією двох екзальтованих юнаків, які прагнули знайти найкоротші шляхи до щасливого майбутнього людства. Про життя в умовах створеного учорашніми парафіянами повсякденного фізичного, психологічного та економічного терору.

Розповідається про те, як частина духовенства зуміла залишитися до кінця вірною пастирському служінню, канонічному обов’язкові та класичним християнським уявленням про життєві цінності. І про те, як інша ж частина духовенства намагалася знайти своє місце поза церковним служінням.

Таке видання здійснюється вперше в Україні. Подібного комплексного дослідження досі не було ані в Україні, ані в державах-сусідах. Пропонована книга є результатом восьмирічної праці Автора в архівах України та Росії, бібліотеках, а також — спілкування з рідними репресованих єпископів і опрацювання сімейних архівів.

Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930







231 авторів
352 видань
86 текстів
2193 статей
66 ліцензій